maja 2024

» Historia parafii

Historia Parafii

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krzyworzece (pierwotnie nazywanej Pniewem). Świątynia w stylu roańskim wybudowana w latach 1264 - 1280 z kamienia polnego. Jest najstarszym, obok kościoła w Rudzie, zabytkiem sakralnym na Ziemi Wieluńskiej. Zbudowana na planie prostokąta, ze zwężonym prezbiterium zamkniętym prosto. Jej bryła architektoniczna w ciągu wieków ulegała różnym przebudowom i remontom. Ołtarz główny pochodzi z XVII w., zaś późnobarokowe ołtarze boczne z połowy XVIII w.

Wolnostojąca dzwonnica z kamienia polnego na rzucie czworokąta (wys. 13,62 m.) zachowała swój pierwotny kształt. Pochodzi, tak jak kościół z XIII w. Obydwa obiekty posiadają cechy budowli obronnych. Według miejscowej legendy miał się w niej ukrywać Władysław Łokietek ścigany przez Krzyżaków. Obecny wygląd koscioła pochodzi z roku 1952.

alt           alt